Tuż po przyjeździe powitają Cię wiosenne głosy żurawi lub klucze odlatujących gęsi – jeżeli wybierzesz pobyt jesienią. Lato zaś to czas, w którym Twój pokój wypełni zapach siana, a wieczorem – rechot żab. Zimą zaś zobaczysz piękne skute lodem jeziora i białą szadź.Przytulnie urządzone wnętrza pokoi i sielankowy widok zza okna sprawi, że pobyt pozwoli Ci odetchnąć i odpocząć od miejskiego zgiełku, laptopów i telefonu. Jeśli jednak potrzebujesz połączenia ze światem – masz dostęp do internetu i telewizora. Wiejskie wędliny i świeże sery sprawdzą się w zestawach śniadaniowych, a regionalne potrawy, np. kartacze, bliny czy pstrągi po wigiersku zaspokoją gusta najbardziej wymagających Gości.

Całoroczny Kompleks Agroturystyczny "Nad Stawem" położony jest w Gawrych Rudzie nad jeziorem Wigry - Staw (odnoga Wigier) w odległości 20 km od Augustowa. Usytuowany jest na skarpie z widokiem na jezioro, otoczony starodrzewem. Zaletą lokalizacji jest niewielka odległość (w promieniu 500 m) do sklepów, restauracji, szlaków turystyki rowerowej i pieszej, wypożyczalni sprzętu wodnego i strefy Wigierskiego Parku Narodowego
Baza noclegowa obejmuje kilkanaście miejsc noclegowych w pokojach z łazienkami znajdujących się w Agropensjonacie "GAWRA" oraz kilknaście miejsc noclegowych w domkach 2-4 osobowych o podstawowym standardzie oraz kilkanaści.

Dla smakoszy i amatorów dobrego jedzenia polecamy doskonałą, domowa kuchnię podawaną w stylowej karczmie. Wystrój Agropensjonatu "Gawra" jak i Karczmy wprowadzi Państwa w klimat i tradycje Suwalszczyzny.
Cisza spokój, swoista intymność to naturalne cechy tego miejsca, których utrzymanie jest głównym celem właściciela, dlatego mile widziane są grupy (rodziny z dziećmi), które przy ognisku, w ciszy i spokoju chcą odpoczywać.
Pokoje o przemyślanych funkcjonalnych rozkładach zaspokoją najwybredniejszych klientów. Ogromne balkonowe okna w pokojach pensjonatowych wpuszają nie tylko mnóstwo światła ale również odgłosy szumu wody jeziora i świergotu ptaków.
Cechą charakterystyczną Suwalszczyzny są zróżnicowane formy polodowcowego krajobrazu, osobliwości fauny i flory oraz klimat o cechach kontynentalnych z gorącym latem i prawdziwą zimą. Dla ochrony bogactwa przyrody utworzono Wigierski Park Narodowy, który proponuje ciekawe formy poznawania naturalnych walorów i ciekawostek regionu. samo Jezioro- Wigry - Staw (odnoga Wigier) zostało wpisane na listę UNESCO, projekt "AQUA". O tym, ze jest to jedno z najczystszych jezior na Suwalszczyźnie, świadczą liczne siedliska bobrów.

NORDIC WALKING – bądź aktywny o każdej porze roku

HISTORIA NORDIC WALKING
Nordic Walking w dosłownym tłumaczeniu oznacza wędrówki nordyckie. Powstał on w Finlandii w połowie lat dziewięćdziesiątych. W dzisiejszych czasach zasługę powstania tego sportu należy jednak przypisać fińskim sportowcom trenującym biatlon. Potrzebowali oni urozmaicić i zintensyfikować trening letni nie tracąc zarazem kondycji. Poszukiwali formy ruchu, która zastąpi bieg narciarski i będzie tak samo efektywna. Podczas lata odłożyli więc narty i posługując się samymi kijkami – zaczęli „chodzić”. Tym sposobem powstał Nordic Walking.

Nordic Walking jest więc połączeniem marszu z techniką odpychania się od podłoża za pomocą specjalnie zaprojektowanych kijków, podobnych do tych używanych w narciarstwie biegowym.
W chwili obecnej Nordic Walking jest jednym z najszybciej rozwijających się sportów masowych w Europie i na świecie. Zdobył on już całą Skandynawię, USA, Niemcy, Austrię, Szwajcarię. W 2003 roku liczba uprawiających marsz z kijka mi przekroczyła 3 miliony osób, a dane na rok 2005 podają już ponad 5 milionów entuzjastów tej formy aktywności ruchowej.

TECHNIKA NORDIC WALKING
Technika marszu Nordic Walking  jest połączeniem marszu tradycyjnego z techniką jazdy na nartach biegowych czyli odpychania się od podłoża. Prostota i łatwość takiej aktywności a zarazem jej bezpieczeństwo umożliwia udział w treningu osobom w różnym wieku i w różnej kondycji fizycznej. Nordic Walking można uprawiać w dowolnym terenie, na wszystkich nawierzchniach, przez cały rok i przez każdego.

Trening Nordic Walking powinno się rozpocząć od marszu z kijkami luźno zwisającymi u wyprostowanych wzdłuż tułowia rąk, szukając odpowiedniego rytmu marszu. Po odnalezieniu tego rytmu, należy połączyć krok z odepchnięciem się kijkiem w tył za pomocą przeciwnej ręki. Należy pamiętać, że nie wysuwamy do przodu dolnej części kijka. Kijek wbijamy w podłoże ukośnie pod kątem ok. 60 stopni.


Systematyczne chodzenie z kijkami to zdecydowana poprawa ogólnej kondycji organizmu, gdyż jest to umiarkowany ruch zalecany przez każdego lekarza. Taki ruch zalecany jest w profilaktyce wielu schorzeń: osteoporozie, chorobach układu krążenia, nadwadze czy ogólnie w braku odporności.

DOBÓR UBRANIA I BUTÓW 
Ważnym czynnikiem jest dobór odpowiedniego ubrania. Najlepiej gdy odzież będzie z materiałów „oddychających” a jeśli będzie to zwykłe sportowe ubranie to ważne by dawało możliwość swobodnego marszu, nie było zbyt ciężkie i nie utrudniało poruszania się.
Buty powinny być sportowe, wygodne, najlepiej za kostkę, trekkingowe oraz dostosowane do warunków atmosferycznych.

DŁUGOŚĆ KIJKÓW DO NORDIC WALKING
Długość kijków do Nordic Walking jest dobierana odpowiednio i indywidualnie do wysokości ciała. Długość tą ustala się wyliczając ze wzoru: wysokość ciała x 0,66 (w cm).

Nordic Walking o każdej porze roku - ten sposób rekreacji ruchowej jest aktualny przez cały rok. Trenujemy jednak odpowiednio przygotowani do pory roku:

ZIMĄ I JESIENIĄ weź ze sobą:

 • odzież termoaktywna
 • obuwie trekkingowe z elastyczną podeszwą
 • opaska lub czapka na głowę i rękawiczki (są już dostępne na rynku specjalne rękawiczki do Nordic Walking)
 • ciepły napój w termosie

LATEM I WIOSNĄ ważne są:
 • lekka odzież (oddychająca)
 • lekkie obuwie trekkingowe
 • czapeczka z daszkiem
 • mały plecak z wodą
 

10 zasad dla Nordic Walkerów:
 1. Kup wygodne sportowe buty (trzymające kostkę).
 2. Zaopatrz się w wygodny, oddychający strój sportowy oraz mały plecak z miejscem na wodę.
 3. Poszukaj instruktora w swojej okolicy.
 4. Umów się na pierwszą lekcję techniki Nordic Walking.
 5. Uważnie słuchaj wskazówek Instruktora oraz pamiętaj o prawidłowej postawie w trakcie marszu.
 6. Każdy marsz zaczynaj od rozgrzewki a kończ ćwiczeniami rozciągającymi i uspokajającymi mięśnie.
 7. Staraj się urozmaicać swój marsz: skacz, wbiegaj pod górki, rozciągaj się podczas treningu.
 8. Po kilku spacerach możesz pomyśleć o zakupie własnych kijów do Nordic Walking – wcześniej trenuj na kijach trenera o różnej długości  i wybierz optymalną długość dla siebie.
 9. Możesz teraz rozpocząć własne treningi lub zapisać się na regularne zajęcia grupowe (jeśli wolisz spacer pod czujnym okiem instruktora).
 10. Rozmawiaj, plotkuj i żartuj w trakcie treningu – Nordic Walking sprzyja nawiązywaniu kontaktów.